Śniadania a wyniki w nauce

Poranki bywają trudne, pośpiech powoduje, że dzieci zwłaszcza nastolatki nie jedzą śniadań.

Ale jest bardzo dobry powód, aby upewnić się, że dzieci zjedzą, zanim wyjdą z domu.

Badania pokazują, że  dzieci i nastolatki, które jedzą śniadanie przed szkołą, osiągają lepsze wyniki w nauce. Dzieci jedzące regularnie śniadania mają średnio o dwa stopnie wyższe oceny niże te, które śniadań nie jedzą, szczególnie w przedmiotach takich jak matematyka.

Mózg stanowi jedynie 2% masy ciała ale potrzebuje najwięcej glukozy, mózg dzieci wymaga jeszcze więcej „glukozowe paliwa”, ponieważ zdolność mózgu do przechowywania glukozy (jako glikogenu) jest ograniczona a ponadto dzieci i młodzież są narażone na dłuższy nocny okres głodu z powodu dłuższego snu. Dlatego spożywanie śniadania jest niezbędne w dostarczaniu odpowiedniej energii dla mózgu !

 

Stwierdzono, że spożywanie śniadań u dzieci:

  • Poprawia funkcje poznawcze, w szczególności pamięć, uwagę i logiczne myślenie.
  • Poprawia wyniki w nauce, w tym oceny szkolne i wyniki testów.

 

Dla zabieganych rodzin zalecam zaplanowanie szybkiego, pożywnego posiłku z wyprzedzeniem, poprzedniego wieczoru, płatki owsiane można zalecać mlekiem a rano jedynie podgrzać, jajka na twardo ugotowane wieczorem rano będą świetnym śniadaniem, szybka kanapka z masłem orzechowym. A w ostateczności, zwłaszcza dla opornych nastolatków dobrej jakości baton musli, będzie lepszym rozwiązaniem niż niezjedzenie niczego!

Więcej o zdrowych nawykach żywieniowych dowiesz się w kursie „Znaki ostrzegawcze otyłości’