Prawdy i mity o żywieniu niemowląt i małych dzieci

W natłoku informacji o prawidłowym żywieniu dzieci trudno się odnaleźć, z wiedzą naukową mieszają się utarte opinie na temat różnych produktów o tym co należy a czego nie wolno jeść. Spróbujmy ustalić kilka faktów.

Kaszki dla niemowląt są niezbędne w diecie dziecka do 3 roku życia- MIT

Prawdą jest, że kaszki dla niemowląt wzbogacane o żelazo są niezbędne dla niemowląt zwłaszcza tych karmionych piersią w drugim półroczy życia, bo uzupełniają mogące się pojawić się w tym okresie niedobory żelaza. W okolicach 1  roku życia warto jednak stopniowo zamieniać kaszki niemowlęce na płatki takie jak owsiane, gryczane czy ryżowe, które mają już inną konsystencję i fakturę, a jest to bardzo ważne aby dzieci oduczały się jedzenia papek.

Mleko modyfikowane należy podawać dziecku do 3 roku życia- MIT

Zgodnie z zaleceniami niemodyfikowane mleko krowie można podawać dzieciom w drugim półroczu życia najlepiej pod postacią produktów takich jak: jogurty, kefiry, sery twarogowe. Zdrowe dziecko po pierwszym roku życia, posiadające zróżnicowaną dietę może pić mleko krowie niemodyfikowane bez obaw o niedobory składników odżywczych. Kluczowe jest jednak pojęcie różnorodności, bowiem dzieci które są niejadkami lub jedzą wybiórczo mogą odnieść korzyści ze stosowania mleka modyfikowanego w pierwszych latach życia. Badania naukowe wykazują, że dzieci pijące mleko modyfikowane w porównaniu do tych pijących mleko krowie niemodyfikowane spożywają więcej wapnia, żelaza oraz jodu. Warto jednak przyzwyczajać dziecko do smaku mleka niemodyfikowanego, ma to niebagatelne znaczenie dla kształtowania preferencji żywieniowych, gdyż mleko to smakuje inaczej niż modyfikowane, a żeby polubić nowy produkt trzeba go spróbować co najmniej kilkanaście razy.

Płatki śniadaniowe to podstawa każdego śniadania-MIT

Płatki śniadaniowe zrobiły olbrzymią karierę ich popularność nie idzie jednak w parze z tym co nazywamy zdrowym żywieniem. Oczywiście dotyczy to płatków śniadaniowych z różnymi dodatkami takimi jak miód i orzeszki, cynamon, czekolada. Po przeczytaniu etykiety łatwo stwierdzić, iż są to produkty o dużej zawartości dodanego cukru. Jeśli chcemy aby nasze dzieci jadły zdrowe płatki zbożowe podajmy im produkty bez dodatkowej porcji cukru ale za to bogate w błonnik pokarmowy i składniki mineralne, takie jak płatki kukurydziane, owsiane lub gryczane.

Masło jest najlepszym tłuszczem dla małych dzieci- PRAWDA

Masło jest tłuszczem lekkostrawnym bogatym w witaminy takie jak A i D oraz cholesterol, potrzebny małym dzieciom. Zgodnie z zaleceniami AHA (American Heart Association)  do 3 roku życia, dzieci powinny używać masła, ale nic się nie stanie jeśli również przedszkolak będzie jadł  chleb z masłem, pod warunkiem że w jego diecie będą też tłuszcze roślinne takie jak oleje. Masło powinno się używać również do wyrobów cukierniczych dla dzieci. Kiedy chcemy dzieciom dać coś pysznego, to niech to będzie ciasto (najlepiej domowej roboty), pieczone na maśle. Twarde margaryny to źródło kwasów tłuszczowych trans, które mają negatywny wpływ na zdrowie, w łatwy sposób można ograniczyć ich ilość w diecie dziecka, chociażby przez unikanie twardych margaryn (pieczywo cukiernicze, słone przekąski) smażenia kilkukrotnie na tym samym oleju oraz gotowych posiłków.

Każda ryba jest zdrowa dla dzieci.-MIT

Małe dzieci powinny jeść ryby 1-2 razy w tygodniu, ze względu na zawarte w nich kwasy omega 3, jednak nie każda ryba zawiera optymalną ilość tych składników odżywczych. Popularna panga w 100 g produktu zawiera 0,08 mg kwasów z grupy omega 3, dla porównania pstrąg posiada ich 1,87 mg/100g produktu. Dla dzieci nieodpowiednia będzie również ryba maślana, której składniki (woski) są o niskiej strawności, dziecko może dostać po niej biegunki. Oczywiście małym dzieciom nie podajemy również, ze względu na duże ryzyko zanieczyszczeń, dużych ryb drapieżnych takich jak np. makrela królewska, tuńczyk, miecznik oraz ryb surowych i wędzonych.  O naszym wyborze często decyduje cena jednak warto mieć na uwadze fakt, iż prozdrowotne właściwości ryby wynikają z faktu dużej zawartości NNKT, czy warto więc kupować te które nie spełnią swojej roli? Dobrą rybą jest dorsz, halibut, sola, łosoś, szprotki (uwaga na ości), śledź niesolony.

Herbatka do śniadania i kolacji-MIT

W naszej kulturze czarna herbata jest częstym dodatkiem do posiłku, nie powinna być jednak podawana od najmłodszych lat. Nie każdy wie, że czarna herbata zawiera związki, które fizjologicznie mają takie samo działanie jak kofeina. Dodatkowo ogranicza wchłanianie ważnych dla zdrowia pierwiastków m.in. żelaza. Skoro wiec nie podajemy dzieciom do picia kawy, dlaczego podajemy czarną herbatę? Warto zmienić te nawyki na rzecz herbat owocowych. Najlepsza do picia jest jednak woda. Uczmy dzieci smaku czystej wody!.

Więcej dowiesz się na kursie „Kamienie milowe rozszerzania diety niemowląt”.