Zmienny apetyt-  skąd wiadomo, że się najada?

 

Dzieci zmieniają się z dnia na dzień a wraz z nimi ich apetyt. Początkowo noworodek pije bardzo mało może 30-60 ml przy każdym karmieniu. Ale za to domaga się karmienia nawet co godzinę lub dwie. Należy bacznie obserwować dziecko i dopasowywać ilość przygotowywanego mleka do jego zmieniających się potrzeb. Musisz być więc elastyczna
i nie trzymać się sztywno, zasłyszanych lub wyczytanych informacji o tym ile niemowlę w danym wieku powinno jadać. W przypadku noworodków i niemowląt ważne abyś pamiętała o kilku zasadach.

– Nie odmawiaj jeśli domaga się więcej !

W sytuacji kiedy dziecko skończyło całą porcję ale nadal domaga się jedzenia, daj mu dodatkową porcję i karm do póki nie będzie wyglądało na najedzone i zadowolone. Jeśli przy każdym karmieniu dziecko domaga się więcej, po prostu od razu przygotuj większą porcję. Nie martw się, że go przekarmisz, widocznie teraz ma większy apetyt. Nie znaczy to, że za kilka dniu lub  tygodni nie będzie chciał jeść znów mniej.

– Noworodkowi nie ustalaj harmonogramu karmienia !

Apetyt dziecka jest zmienny raz je rzadziej raz częściej, więcej lub mniej. To jest normalne. Niewiele jest dzieci, które trzymają się harmonogramu jedzenia co 3 godziny. Ten harmonogram może się zmieniać z dnia na dzień, dlatego nie karm dziecka automatycznie tylko dlatego, że jadło 3 godziny temu. Nie martw się twoje dziecko na pewno da Ci znać o tym, że jest głodne.

 – Staraj się karmić noworodka w nocy !


 To bardzo ważne, nocne mleko zawiera więcej tłuszczu i jest bardziej kaloryczne. Dzięki temu dziecko będzie szybciej przybierać na wadze. Nie podawaj mu więc w nocy smoczka, nie oszukuj go wodą lub herbatką. Jeśli męczą cię nocne karmienia, najlepszym wyjściem jest zabranie dzidziusia do łóżku – przynajmniej przez pierwsze miesiące. Ani ty, ani ono nie będziecie się wtedy rozbudzać w czasie karmienia.

-Skąd masz wiedzieć że się najada?

To trudne pytanie, z reguły najedzony maluch słodki śpi lub bawi się,  z drugiej strony maluch może płakać i być niespokojny, np. wtedy kiedy boli go brzuszek, ma wzdęcia na skutek przejedzenia.  Jedyną radą jest obserwacja i nauka swojego dziecka, bo każde jest dziecko jest inne. Wczesne oznaki głodu to wzmożone ruchy rąk i nóg, odruch szukania, marudzenie. Płacz jest późną oznaką głodu, dzieci które płaczą nie ssą efektywnie. Wizyty kontrolne u pediatry pozwolą ci upewnić się,  że maluch rozwija się prawidłowo, lekarz  odnosząc jego długość i masę ciała do siatek centylowych sprawdzi czy dziecko rośnie i przybiera na wadze i czy jego rozwój jest harmonijny.

– Dobieraj mleko do wieku dziecka!

Kupując mleko zwróć uwagę na symbole znajdujące się na opakowaniu. Mleka z numerem 1 czyli początkowe są dla dzieci do 6. miesiąca życia, z numerem 2 to mleko następne dla dzieci powyżej 6. miesiąca życia.

– Kiedy dziecko je stałe posiłki !

Kiedy maluch je już posiłki dodatkowe dobrze jest wprowadzić pewien schemat karmienia, jeśli będą to w miarę stałe pory posiłków wówczas organizm dziecka dostosuje się do tych pór i maluch będzie odczuwał głód wtedy kiedy będzie nadchodzić stała godzina posiłku. Wprowadzenie tego schematu u rocznego czy starszego dziecko, które jadło kiedy chciało będzie skutkowało odmową jedzenia, wówczas często mamy zaczynają skarżyć się, że ich dziecko jest niejadkiem albo jego apetyt się zmienił i mniej je. Dlatego aby uniknąć takiej sytuacji dobrze jest wprowadzić stały schemat jedzenia stosunkowo wcześnie ok.-8-9 m. ż.

– NIE PRZEKARMIAJ

Nie zakładaj, że zje tyle ile mu przygotowałaś w butelce. Jeśli zje za dużo to będzie ulewać lub wymiotować i może nie przybierać dobrze na wadze. Z drugiej strony badania dowodzą, że dzieci przekarmiane w niemowlęctwie są bardziej narażone na nadwagę i otyłość. Zatem kiedy dziecko przestaje pić i nie wyraża zainteresowania butelką, zaprzestań karmienia, podnieś je do odbicia, przełóż na drugie ramię i zobaczysz czy domaga się nadal jedzenia, jeśli nie, zakończ karmienie.

Więcej na ten temat znajdziesz w kursie Kamienie milowe rozszerzania diety niemowląt