Czas na mięsko!
Mięso w zaleceniach żywieniowych pojawia się w jadłospisie siedmiomiesięcznego dziecka. Do tej pory Twój maluszek oprócz mleka na pewno spróbował już warzyw w postaci zupek i przecierów oraz owoców. Teraz przyszedł czas na mięsko. W jaki sposób należy je podawać jaki rodzaj jest najlepszy dla niemowlęcia.
Mięso w diecie malucha odgrywa bardzo ważną rolę. Jest źródłem pełnowartościowego białka, a także żelaza, cynku oraz witamin z grupy B, przede wszystkim witaminy B1, B2, niacyny (wit. PP), witaminy B12. Związki te zwłaszcza żelazo są niezwykle ważne dla rozwoju dziecka powyżej 6 miesiąca życia, zapobiega anemii, na którą dzieci w drugim półroczu życia są szczególnie narażone.
- Wartość odżywcza mięsa różnic się w zależności od jego gatunku:
- Mięso wołowe jest najbogatsze w żelazo, cynk, witaminę B12.
- Mięso wieprzowe zawiera więcej, niż inne gatunki mięsa, witaminy B1.
- W mięsie kurczaka znajduje się najwięcej wit. PP.
- Z kolei ryby zawierają sporo cynku i witaminy B12, a tłuste ryby morskie kwasów tłuszczowych omega-3
Wybierając pierwsze mięsko dla malucha należy kierować się oprócz wartości odżywczej a może przede wszystkich właściwościami alergizującymi.
I tak najmniej uczula mięso: królicze, drobiowe i jagnięce i te gatunki są polecane do wprowadzania jako pierwszy posiłek również dla alergików. Tzw. mięso czerwone można wprowadzać ok. 10 mż. w następującej kolejności: cielęcina, mięso wołowe i wieprzowe. Niemowlętom nie podajemy: kiełbasy, szynki, kabanosów i innych przetworzonych produktów mięsnych ze względu na dużą zawartość substancji konserwujących.
Początkowo mięso dodawane jest do zupki, jego ilość jest bardzo niewielka jest to ok. 10g. Mięso gotuje się osobno a następnie mieli i dodaje do wywaru warzywnego. Jeśli nie gotujesz sama w odpowiednim czasie w trakcie zakupów zwróć uwagę aby słoiczek zupki zawierał dodatkowo mięso.
W 10 miesiącu życia dziecko zaczyna jadać obiadki wówczas mięsko pojawia się na drugie danie, ważne aby było ugotowane a nie smażone, najpierw mielone a potem drobno siekane.
Począwszy od 7 miesiąca jadłospis Twojego malucha może zostać wzbogacony o mięso ryb. Duża zawartość kwasów z rodziny omega 3 powoduje, że ryby są niezbędnym elementem diety dziecka. Ryby różnią się jednak zwartością cennych kwasów. Najwięcej zawierają ich ryby takie jak:
- Łosoś atlantycki,
- Sardela europejska,
- Sardynki w sosie pomidorowym,
- Śledź atlantycki,
- Makrela atlantycka,
- Pstrąg tęczowy,
Nie kupuj drapieżnych ryby morskich np. tuńczyka w nich mogą być zakumulowane zanieczyszczenia takie jak: dioksyny czy rtęć i kadm.
Mimo, że mięso jest bogatym źródłem wielu cennych składników odżywczych nie jest najważniejszym produktem w diecie dziecka. Świadczy o tym ilość, którą eksperci przewidzieli w codziennym menu dziecka tj.10g. Staraj się nie przekraczać tych ilości, później kiedy Twój maluszek będzie miał dwu i trzy latka, ilość zjadanego mięska będzie wynosiła ok. 30 g, to nadal niewiele, jednak tyle wystarczy aby pokryć potrzeby żywieniowe dziecka.