Z cyklu porady eksperta- nietolerancja latozy

 

Nietolerancja laktozy kto częsty problem u dzieci zapraszamy do oglądnięcia krótkich filmów na ten temat.

 

 

 

 

 

 

 

www.gastro-baby.pl

Gabinet dietetyczny

Nietolerancja laktozy jest nieimmunologiczne reakcją organizmu na cukier mleczny.  Bóle brzucha wśród najmłodszych stanowią jedną z najczęstszych przyczyn wizyt w gabinetach lekarskich. Nasilenie objawów będzie zależne od indywidualnej aktywności enzymu oraz ilości spożytej laktozy.  Objawy nietolerancji laktozy mogą się pojawić przejściowo w trakcie infekcje wirusowej, bakteryjnej przewodu pokarmowego, zaostrzenie choroby Leśniowskiego-Crohna,  celiakii. U niemowląt objawy mogą być efektem złej techniki karmienia np. karmienia z obu piersi w trakcie jednego karmienia w efekcie czego dziecko spożywa za duże ilości laktozy w stosunku do możliwości trawienia.

Źródłem laktozy jest mleko ssaków w produktach dostępnych na rynku spożywczym są to głównie mleko krowie, kozie, owcze. Jednak rynek spożywczy jest pełen różnych innych przetworów mlecznych takich jak sery (twarogowe, topione, żółte, pleśniowe) i napoje fermentowane (jogurty, kefir, maślanka) zarówno naturalne, jak i smakowe, nie wszystkie te produkty należy jednak wyeliminować z diety. Produkty fermentacji mlekowej są najczęściej dobrze tolerowane. Sery podpuszczkowe tj. twarde sery żółte zawierają  śladowe ilości laktozy i mogą być stosowane w nietolerancji laktozy. Produkty bezlaktozowe z kolei  pozbawione są laktozy na drodze jej enzymatycznej hydrolizy, proces ten podwyższa koszt produkcji mleka, co przekłada się na wyższą cenę produktu w sklepie, pod innymi względami produkty nie różnią od tych z naturalną zawartością  laktozą.

Całkowita eliminacja laktozy z diety dziecka jest niewskazana ponieważ cukier ten w produktach mlecznych zwiększa wchłanianie wapnia oraz wpływa korzystnie na mikroflorę jelitową ale również zwiększa adaptację jelitową i poprawia jej tolerancję.

Postępowanie dietetyczne w nietolerancji laktozy nie polega na całkowitym wyeliminowaniu laktozy z diety a jedynie na jej ograniczeniu zależne do tolerowanej ilości. Czas stosowania diety oraz schemat wykluczenia produktów ustala dietetyk.