Jaki mamy wpływ na to aby kości naszych dzieci były silne i odporne na złamania? Bardzo duży!!
Oprócz aktywności fizycznej oraz suplementacji witaminą D3, największy wpływ na ich stan ma prawidłowa dieta. Nie bez przyczyny eksperci w swoich zaleceniach zwracają uwagę na odpowiedniej podaży wapnia bo to on jest odpowiedzialny wraz z innymi składnikami jak magnez czy wit. D3 za mineralizację kości. Zostały opracowane normy, które określają jaką ilość wapnia na dobę potrzebuje dziecko w zależności od wieku i tak najmniej bo 200 mg potrzebują niemowlęta do 6 miesiąca życia, 260 mg dzieci do 1 roku życia, 700 mg dzieci do 3 roku życia, między 4-9 rż. i 1000 mg.
Znaczny wzrost zapotrzebowania na wapń następuje w okresie dojrzewania w przedziale między 10-18 rokiem życia i wynosi 1300 mg wapnia na dobę. W tabeli poniżej zamieszczono porcje produktów, które dostarczają 240 mg wapnia. Ułatwi Ci to orientację czy twoje dziecko spożywa odpowiednią ilość wapnia. Pamiętaj że laktoza ułatwia wchłanianie wapnia, jeśli Twoje dziecko nie ma zdiagnozowanej nietolerancji laktozy nie stosuj produktów bezlaktozowych. Dla mocnych kości niezbędny jest również ruch to dzięki niemu wapń zostaje wbudowany w tkankę kostną, dodatkowo ruch na świeżym powietrzu w słoneczny dzień, zabezpieczy odpowiednią syntezę skórną witaminy D, odpowiedzialnej za wchłanianie wapnia.
Produkty odpowiadające pod względem zawartości wapnia (240 mg) 1 szklance mleka. |
jeden kubek jogurtu 150 mg
jednak szklanka kefiru jedna szklanka maślanki 4-5 naleśników z serem 2 małe „trójkąciki” z sera topionego 2 plasterki sera żółtego |